Naši študenti absolvovali Geospatial Summer School 2017 v Olomouci
 olomouc2.jpg
Olomouc je veľmi úhľadné mesto, kde zovšadiaľ dýcha história a zelené parky. Rovnako pôsobí miestna Univerzita Palackého, ktorá sa považuje za druhú najstaršiu českú a prvú moravskú univerzitu. Jej Katedra geoinformatiky na Prírodovedeckej fakulte v dňoch 17. – 21.7.2017 hosťovala letnú školu priestorovej analýzy geografických dát.

Túto akciu finančne podporil Medzinárodný vyšehradský fond a odborne ju zastrešovala štvorica univerzít pod vedením Katedry geoinfomatiky, UP v Olomouci. Ďalšími partnermi boli Ústav geografie UPJŠ v Košiciach, Katedra geoinformatiky a kartografie z Univerzity vo Vratislave (Wroclaw) a Katedra kartografie a geoinformatiky z ELTE Budapešť.

univ.jpg

Študenti z uvedených univerzít krajín V4, sa v priebehu piatich dní postupne oboznámili s riešením reálneho GIS projektu pomocou inovatívnych metód zberu, spracovania, vizualizácie a prezentácie geodát. Celá kumunikácia prebiehala v angličtine.

Prvý deň bol venovaný metódam zberu geodát pomocou bezpilotnej kvadrokoptéry, dotazníka a GNSS a zabezpečovali ho Dr. Jakub Miřijovský a Dr. Vít Pástztó z domácej Katedry geoinformatiky UP.

uav.jpg

Dr. Jan Brus vysvetlil technológiu 3D tlače a jej význam v prezentovaní geografických dát.

3d_hawai.jpg

Nasledujúci druhý deň bol v réžii košického Ústavu geografie UPJŠ, ktorý zastupovali prof. Hofierka, doc. Gallay a Dr. Kaňuk z Oddelenia geoinformatiky. Predstavili sme praktické aspekty prípravy a manažmentu veľkoobjemových dát pri riešení našich vedeckých projektov a význam geodatabáz.

jaro.jpg

Na tretí deň boli pre študentov výzvou metódy geocomputation zamerané na spracovanie satelitných termálnych dát, vzdialenostných analýz a viditeľnosti. Tieto analýzy vyučovali doc. Tomasz Niedzielski a Mgr. Małgorzata Świerczyńska-Chlaściak z Univerzity vo Vratislave (Wroclaw).

uhi.jpg

Maďarskí kolegovia, doc. Jesús Reyes, a doc. Krisztina Irás, vo štvrtý deň odovzdali svoje skúsenosti v kartografickej vizualizácii v klasických mapách  ako aj v internetových online GIS aplikáciách. Nadobudnuté odborné zručnosti študenti zužitkovali v príprave prezentácie výsledkov svojho GIS projektu, ktoré prezentovali v záverečný piaty deň.

studentns.jpg

Celkovo vyše 30 študentov v siedmych skupinách spracovalo témy zamerané na mestský ostrov tepla v Olomouci, vnímanie atraktivity Olomouca miestnymi obyvateľmi, alebo na diverzitu služieb v centre mesta.

present.jpg

Vďaka skupinovej úlohe v priebehu letnej školy tak študenti nadobudli aj cenné skúsenosti z práce v medzinárodnom tíme, sebaistotu vyjadrovania v angličtine a vybudovali sieť priateľov, čo bolo tiež dôležitým cieľom podujatia. Všetci účastníci získali certifikát o jeho absolvovaní.

certified.jpg

Za reprezentáciu Ústavu geografie UPJŠ a účasť na letnej škole v Olomouci ďakujeme našim študentom: Anne Péliovej, Daniele Laubertovej, Miriame Javorskej, Márii Schwarzovej, Erikovi Novysedlákovi,  Diane Semjákovej a Jurajovi Semenovovi.

Letnú školu GIS 2017 napokon uzavrel vedúci Katedry geoinformatiky UP, prof. Vít Voženílek pozvaním na opätovnú návštevu Olomouca a najmä výzvou na ďalšiu spoluprácu tak s účastníkmi letnej školy ako aj s pracoviskami, ktoré ju pomohli realizovať.

vit.jpg

december 2017