Lietali sme nad tokajskými vinicami
 scout_vo_vzduchu.jpg

Dňa 3.7.2018 sme v Malej Tŕni nad 25 hektármi bezpilotnou helikoptérou Scout B1-100 pomocou laserového skenera a hyperspektrálnej kamery zaznamenali trojrozmernú štruktúru viniča a jeho spektrálnu odrazivosť.

20180703_113859_001.jpg

Leteckú meračskú misiu realizovali Ján Kaňuk, Michal Gallay, Eduard Dvorný a doktorandi Jozef Šupinský, Ján Šašak a Katarína Onačillová z Ústavu geografie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vinohrady pre účely testovania využiteľnosti dát v precíznom vinohradníctve poskytli tokajskí vinohradníci, najmä firmy Ostrožovič a Macík. Akciu sme vykonali v rámci výskumu v projekte TOKAJGIS, ktorý UPJŠ Košice rieši spoločne s Univerzitou Karola Esterházyho v Egri. TOKAJGIS (SKHU/1601/4.1/052) financuje Európska únia v rámci programu Interreg SK-HU.

als-scout2.jpg
jano_a_edo.jpg