Nové číslo časopisu Geographia Cassoviensis
Vážení čitatelia, dávame Vám do pozornosti druhé tohtoročné číslo časopisu Geographia Cassoviensis. Prajeme Vám príjemné čítanie :)
Výskum klimatickej zmeny a prehrievania miest na Ústave geografie
Prebiehajúca klimatická zmena prináša aj zmeny klímy v zastavaných územiach, vrátane väčších či menších miest na Slovensku. Prejavuje sa aj tvorbou mestských tepelných ostrovov (anglicky urban heat islands, UHI). Najmä počas horúcich letných dní dochádza k výraznému prehrievaniu mesta v porovnaní s okolitou krajinou, čo zhoršuje životné podmienky obyvateľov miest. Preto je potrebné hľadať efektívne spôsoby a nástroje ako prehrievanie povrchu miest identifikovať a eliminovať, teda vyrovnať sa s ich vplyvom na obyvateľov a ich zdravie.
Výskum na Ústave geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach pod vedením prof. Jaroslava Hofierku preukázal, že kombináciou metód diaľkového prieskumu Zeme a nástrojov modelovania v geografických informačných systémoch je možné s vysokou mierou presnosti určiť teplotu rôznych povrchov v meste a teda určiť aj ich vplyv na tvorbu mestských tepelných ostrovov. Zároveň pomocou nich môžeme navrhovať opatrenia na zníženie týchto negatívnych efektov klimatickej zmeny.
Obr. 1: Vplyv krajinnej pokrývky v okolí mesta Košice na teplotu povrchu, ktorá bola vypočítaná z termálnych dát družice LANDSAT. Povrch v zastavaných zónach má vyššiu teplotu ako v krajine so zeleňou. Zdroj: Onačillová & Gallay (2018)
Obr. 2: Porovnanie teploty povrchu centrálnej časti mesta Košice nasnímanej z družice LANDSAT 8 a určenej na základe vypočítanej slnečnej energie, ktorá dopadne na povrch krajiny a je prepočítaná na teplotu povrchu zohľadňujúc termálne vlastnosti materiálov v krajine. Detail vpravo ukazuje severnú časť Moyzesovej ulice s okolím basketbalovej haly. Teplota je zobrazená v kelvinoch (273 K = 0 °C). Zdroj: Hofierka et al. (2020a)
Obr. 3: Základným vstupom pre fyzikálny výpočet teploty povrchu je 3D model mesta a vlastnosti krajinnej pokrývky. Potom je možné pre bezoblačný deň vypočítať teplotu povrchu v ľubovoľnom okamihu počas dňa. Zdroj: Hofierka et al. (2020b)
Viac informácii nájdete na stránke Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Dr. Barabas o klimatickej zmene v Rádiu Slovensko
Dr. Dušan Barabas sa vyše 30 rokov venuje výskumu súvisiacemu s vodnou bilanciou v krajine. S týmito skúsenosťami a poznatkami vystúpil 11. 11. v publicistickej relácii Rádia Slovensko - Kontakty, ktorá sa venovala otázkam, čo všetko so sebou prináša klimatická zmena a aké scenáre nám hrozia, ak sa roztopia posledné ľadovce na planéte.
Ak ste reláciu nezachytili v priamom prenose, pozývame Vás vypočuť si ju z archívu RTVS.
Institute of Geography
UPJŠ in Košice
Jesenná 5
040 01 Košice
48°43'43.57"S
21°14'53.80"V
tel.: +421-55-2342590
fax. +421-55-6222124
email: ug@upjs.sk