Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/html/administrator/components/com_imageshow/classes/jsn_is_showcasetheme.php on line 294
Opustil nás profesor Ladislav Tajták (1921 – 2020)
S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás dnes opustil dlhoročný člen nášho kolektívu, historik a geograf, prof. Ladislav Tajták (uprostred). Držiteľ ocenenia Spravodlivý medzi národmi, človek oplývajúci nesmiernou ľudskosťou, vrúcnosťou, skromnosťou a nekonečným optimizmom, sviežou mysľou a akademickou činorodosťou.
Pán profesor, ďakujeme Vám za všetko, čo ste pracovníkom i študentom Ústavu geografie odovzdali. Ešte minulý rok sme si spolu s Vami vychutnávali radostného ducha Vianoc a Vašu vitalitu a činorodosť. Navždy ostávate zapísaný hlboko v našich srdciach i v duši Ústavu geografie!

Nové číslo časopisu Geographia Cassoviensis

Vážení čitatelia, dávame Vám do pozornosti druhé tohtoročné číslo časopisu Geographia Cassoviensis. Prajeme Vám príjemné čítanie :)

Dr. Barabas o klimatickej zmene v Rádiu Slovensko

Dr. Dušan Barabas sa vyše 30 rokov venuje výskumu súvisiacemu s vodnou bilanciou v krajine. S týmito skúsenosťami a poznatkami vystúpil 11. 11. v publicistickej relácii Rádia Slovensko - Kontakty, ktorá sa venovala otázkam, čo všetko so sebou prináša klimatická zmena a aké scenáre nám hrozia, ak sa roztopia posledné ľadovce na planéte.

Ak ste reláciu nezachytili v priamom prenose, pozývame Vás vypočuť si ju z archívu RTVS.

rtvs

Výskum klimatickej zmeny a prehrievania miest na Ústave geografie

Prebiehajúca klimatická zmena prináša aj zmeny klímy v zastavaných územiach, vrátane väčších či menších miest na Slovensku. Prejavuje sa aj tvorbou mestských tepelných ostrovov (anglicky urban heat islands, UHI). Najmä počas horúcich letných dní dochádza k výraznému prehrievaniu mesta v porovnaní s okolitou krajinou, čo zhoršuje životné podmienky obyvateľov miest. Preto je potrebné hľadať efektívne spôsoby a nástroje ako prehrievanie povrchu miest identifikovať a eliminovať, teda vyrovnať sa s ich vplyvom na obyvateľov a ich zdravie.

Výskum na Ústave geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach pod vedením prof. Jaroslava Hofierku preukázal, že kombináciou metód diaľkového prieskumu Zeme a nástrojov modelovania v geografických informačných systémoch je možné s vysokou mierou presnosti určiť teplotu rôznych povrchov v meste a teda určiť aj ich vplyv na tvorbu mestských tepelných ostrovov. Zároveň pomocou nich môžeme navrhovať opatrenia na zníženie týchto negatívnych efektov klimatickej zmeny.

klimatickazmena

Obr. 1: Vplyv krajinnej pokrývky v okolí mesta Košice na teplotu povrchu, ktorá bola vypočítaná z termálnych dát družice LANDSAT. Povrch v zastavaných zónach má vyššiu teplotu ako v krajine so zeleňou. Zdroj: Onačillová & Gallay (2018)

klimatickazmena1

Obr. 2: Porovnanie teploty povrchu centrálnej časti mesta Košice nasnímanej z družice LANDSAT 8 a určenej na základe vypočítanej slnečnej energie, ktorá dopadne na povrch krajiny a je prepočítaná na teplotu povrchu zohľadňujúc termálne vlastnosti materiálov v krajine. Detail vpravo ukazuje severnú časť Moyzesovej ulice s okolím basketbalovej haly. Teplota je zobrazená v kelvinoch (273 K = 0 °C). Zdroj: Hofierka et al. (2020a)

klimatickazmena2

Obr. 3: Základným vstupom pre fyzikálny výpočet teploty povrchu je 3D model mesta a vlastnosti krajinnej pokrývky. Potom je možné pre bezoblačný deň vypočítať teplotu povrchu v ľubovoľnom okamihu počas dňa. Zdroj: Hofierka et al. (2020b)

Viac informácii nájdete na stránke Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Exkurzia z fyzickej geografie 2020

Tohtoročná exkurzia z fyzickej geografie sa kvôli opatreniam proti šíreniu ochorenia Covid-19 uskutočnila v náhradnom termíne, a to pod vedením Dr. Barabasa a Dr. Sládeka.

V správe z exkurzie s fotoprílohou si môžete pozrieť, akú trasu účastníci absolvovali, čo videli a navštívili.

EXFG 2020 trasa

UPJŠ v Košiciach